top of page

"Oceń to" - mała książeczka pełna wiedzy z serii TED Books

  • Zdjęcie autora: Anika Petryna
    Anika Petryna
  • 17 paź 2019
  • 2 minut(y) czytania

Przyznajcie się, kto z Was jest tzw. „ sroką okładkową” jak ja ? Też tak czasem macie, że wygląd książki ma dla Was duże znaczenie? Zawsze łudziłam się, że to całkiem normalne. Poza tym, jeśli treść jest równie niesamowita, to dostajemy tak naprawdę "dwa w jednym". Nieważne, że znane powiedzenie głosi: „ nie oceniaj książki po okładce”. Które podejście w takim razie jest „prawidłowe” ? Oczywiście, że oba. :) Mam nadzieję, że Wy również zdajecie sobie z tego sprawę. Dziś skupię się na tym pierwszym za sprawą kolejnej książki z serii TED Books: „ Oceń to” wydanej nakładem Wydawnictwa Relacja. Jeśli nie czytaliście mojego poprzedniego posta o tej serii to odsyłam Was do niego:

Właściwie zacznę od końca swojej opinii. Ta książka jest rewelacyjna! I w tym momencie mogłabym postawić kropkę i tyle. Oczywiście nie zrobię tego. :) Chip Kidd projektant i pisarz, a przy tym również człowiek z ogromnym poczuciem humoru ( co na marginesie czyni jego książkę lekką, przyjemną i genialną :) ), stara się za pomocą prostych przykładów ze swojej pracy , jak również z życia codziennego , uzmysłowić czytelnikowi, jak ważne jest pierwsze wrażenie. Przykłady, które omawia na potwierdzenie swojego zdania, dotyczą przede wszystkim jego projektów okładek. Oczywiście nie jest to jakieś wielkie odkrycie, bo wszyscy zdajemy sobie sprawę z mechanizmów pierwszego wrażenia. W czasach kultury obrazkowej najważniejsze jest to co widzimy. Autor natomiast stworzył coś bardzo nieoczywistego „Zagadkometr”, dzięki któremu wyjaśnia jak ważne znaczenie mają: przejrzystość i tajemnica. „ Zawiera miarkę, która w skali od 1 do 10 wskazuje balans między Klarownością i Jasnością przekazu (!) oznaczona cyfrą 1, a jego Nieoczywistością i Tajemniczością (?), która wyznacza liczba 10”. Wykorzystuje go we wszystkich przykładach w książce, by pokazać, że czasem lepiej działa na odbiorcę to pierwsze, a czasem to drugie, dlatego tak ważny jest wybór środka przekazu.



Jestem zachwycona tą małą niepozorną książką, jak również jej autorem. To niesamowite, że bycie kreatywnym może wiązać się z czerpaniem inspiracji z życia codziennego, dostrzeganiem czegoś, co dla niewielu jest godne uwagi lub ma znaczenie, co dla wielu jest tak oczywiste, że niedostrzegalne. Chip Kidd zainspirował mnie do tego, żeby zacząć baczniej przyglądać się wszystkiemu i wyciągać wnioski. W tym całym mechanizmie oceniania najważniejsze jest, jak to robimy, czym się kierujemy. Odsyłam Was również do wystąpienia autora na stronę www.ted.com , myślę, że od niego powinniście zacząć. Cieszę się, że Wydawnictwo Relacja zdecydowało się na wydawanie serii TED Books, bo te książki wiele uzmysławiają, rozszerzają spojrzenie na różne tematy. We mnie rozbudzają chęć poszerzania wiedzy i zobaczenia tego, co nieoczywiste. Czytajcie, naprawdę warto !

Yorumlar


bottom of page