"Prawa medycyny. Zapiski z niepewnego terenu" - mała książeczka pełna wiedzy z serii TED Books
- Anika Petryna
- 16 paź 2019
- 3 minut(y) czytania

Kto z Was słyszał o organizacji TED ? Może ktoś z Was już miał okazję czytać książkę z serii TED Books ? Jeśli odpowiedzi na powyższe pytania brzmią nie, to warto to szybko nadrobić! :) TED to organizacja non-profit zajmująca się propagowaniem idei – z zakresu nauki, biznesu i kwestii globalnych – zwykle w formie krótkich ( o długości nieprzekraczającej 18 minut) poruszających prelekcji, ale także za pomocą książek, animacji, programów radiowych oraz wydarzeń. Brzmi naprawdę dobrze ? Koniecznie zajrzyjcie na stronę www.ted.com !
W najbliższym czasie chciałabym się podzielić z Wami opiniami na temat 5 książek z serii TED Books. Bardzo ważna informacja na początek : książki te w języku polskim ukazują się nakładem Wydawnictwa Relacja. Wielki ukłon w ich stronę ! Dziękuję również za te 5 egzemplarzy. Pierwszym zaskoczeniem dla mnie, kiedy zetknęłam się z serią TED Books, była objętość tych pozycji. Maleńkie książki, które są na tyle krótkie, że każdy powinien się skusić. Pięknie wydane, co jest ogromnym plusem. Wiedza w pigułce, to coś co może zachęcić każdego. Do tego nie są to puste fakty, ale tematy przedstawione w sposób fascynujący ! Co też bardzo istotne każdej z książek TED towarzyszy powiązana z nią prelekcja, którą można obejrzeć na ich stronie. Warto zacząć od niej zanim sięgniecie po pozycję na dany temat. :) To by było na tyle, jeśli chodzi o krótkie wprowadzenie. :)

„Lekarze” - pisał Wolter - „ zapisują lekarstwa, o których niewiele wiedzą, na choroby, o których wiedzą jeszcze mniej, ludziom, o których nie wiedzą nic”. Czy to nie brzmi niepokojąco i strasznie ? Dla mnie bardzo, bo o nic tak się nie boję, jak o zdrowie mojej rodziny i moje. Patrząc na powyższe słowa nietrudno zdać sobie sprawę, że kluczowa w tym przypadku jest „ wiedza”, a konkretnie jej brak. Jak często nie potraficie obdarzyć zaufaniem lekarza? Czy nie czujecie się zagubieni w gąszczu badań i pytań w gabinecie lekarskim ? Czy sami próbujecie znaleźć przyczyny swoich chorób, dopasowywać objawy do danej choroby na podstawie tego co znajdziecie w internecie ? Nie polecam, bo sugerując się tym co znalazłam w Google powinnam już dawno umrzeć na 1000 chorób... Często też mam wrażenie, że przestajemy patrzeć na lekarza jak na człowieka... Uważamy, że nie ma prawa się mylić, że nie może przecież czegoś nie wiedzieć itd. Chodzi o nasze zdrowie, więc to oczywiste podejście, ale może warto byłoby się dowiedzieć jak leczenie wygląda z ich perspektywy. Między innymi dlatego warto sięgnąć po książkę „Prawa medycyny. Zapiski z niepewnego terenu”, w której Siddhartha Mukherjee lekarz chorób nowotworowych pokazuje jak skomplikowana jest praca lekarza, jak trudnym zadaniem jest wdrożenie teorii w praktykę w medycynie, gdzie wciąż wszystko jest niepewne. Uwierzcie mi spojrzycie zupełnie inaczej na ludzi, którzy Was leczą.
Siddhartha Mukherjee stworzył trzy - zaznaczam subiektywne – prawa medycyny, które pozwoliły mu patrzeć w sposób innowacyjny na swoją pracę:
- „Silna intuicja znaczy więcej niż słaby wynik badania.”
- „Normy uczą nas zasad – ale praw uczymy się od elementów odstających.”
-„Każdemu doskonałemu eksperymentowi medycznemu towarzyszy ludzka stronniczość.”
Autor objaśnia w kolejnych rozdziałach na czym dokładnie polegają. Powiem szczerze, że nie zdawałam sobie sprawy jak ważna jest intuicja lekarza, jego wnikliwe pytania. Okazuje się, że jest coś takiego jak fałszywie pozytywny i fałszywie negatywny wynik badania. Kto z Was zdawał sobie sprawę z tego, że nie tylko w medycynie, ale też w innych dziedzinach najwięcej można się dowiedzieć dzięki wyjątkom ? Czy często zdarzało Wam się zderzać z „murem niezrozumienia”, kiedy próbowaliście przeforsować swoje zdanie ( do tego trafne), tylko dlatego, że nie zgadzało się z poglądami większości? Sięgnijcie po pozycję "Prawa medycyny. Zapiski z niepewnego terenu", by dowiedzieć się czegoś więcej. Przeczytałam ją jednym tchem. Jest niesamowita, tak jak nietuzinkową postacią jest Siddhartha Mukherjee ! Na koniec przytoczę Wam fragment z książki, który świetnie podsumowuje pracę lekarza i powinien dać Wam do myślenia: „ Łatwo jest podejmować doskonałe decyzje, kiedy mamy dostęp do doskonałej wiedzy. Medycyna żąda od nas, abyśmy podejmowali doskonałe decyzje, opierając się na wiedzy niedoskonałej.”
Comments