"Dlaczego pracujemy" - mała książeczka z serii TED Books o wielkich ideach
- Anika Petryna
- 21 paź 2019
- 2 minut(y) czytania

Co odpowiesz na pytanie: dlaczego pracujesz ? Spróbuj w tym momencie. Czy to co Ci się nasuwa jako pierwsze to: satysfakcja, rozwój, poczucie bycia ważnym, misja czy raczej bo muszę, dla pieniędzy, nie mam wyjścia? Tutaj nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi, bo to jest życie, które jest skomplikowane. A teraz zastanów się co motywuje Cię w pracy ? I znów czy są to: różnego rodzaju premie finansowe, czy raczej dobra atmosfera lub stwarzane przez pracodawcę możliwości rozwoju: poszerzanie wiedzy? A może zupełnie coś innego ? I jeszcze coś: czy twoja praca daje Ci możliwość podejmowania samodzielnych decyzji, kreatywnych działań czy jesteś tylko „trybikiem”, który ma wykonać swoje, bez zbędnego zastanawiania się? Odpowiedzi na te pytania są bardzo ważne, bo spędzamy w pracy dużą część swojego życia i mamy prawo do tego by się najzwyczajniej w świecie cieszyć tym co robimy. Każdy z nas chce być szczęśliwy w każdym momencie swojego życia. Zarówno w pracy jak i poza nią. Książka „ Dlaczego pracujemy” z serii TED Books wydana nakładem Wydawnictwa Relacja jest niezwykle ważna. Każdy powinien ją przeczytać, a przede wszystkim pracodawcy. Ale nie tylko sięgnąć po nią, ale wyciągnąć wnioski. Podpowiem jeszcze, że jeśli nie czytaliście poprzednich postów o serii TED Books to odsyłam Was do pierwszego na jej temat: https://startyourday.wixsite.com/mojawitryna/post/prawa-medycyny-zapiski-z-niepewnego-terenu-mała-książeczka-pełna-wiedzy-z-serii-ted-books
Koniecznie zacznijcie od wystąpienia, które przygotował Barry Schwartz na stronie www.ted.com.
Książka „ Dlaczego pracujemy” jest niesamowicie ważna. Ja opowiem o swoich odczuciach. Nie to nie jest kolejna utopijna wizja szczęścia. To nie jest poradnik na ten temat. To bardzo wartościowy drogowskaz, z którego warto skorzystać. Barry Schwartz, profesor psychologii, próbuje uzmysłowić wszystkim, że praca jest ważną częścią życia i dlatego powinna nadawać mu sens. W miejscach pracy muszą być budowane organizacje, które działają w zgodzie z naturą człowieka, a nie przeciwko niej. To co robi każdy pracownik powinno być znaczące zarówno dla niego jak i całego zespołu. Zapędziliśmy się wszyscy w pogoni za pieniądzem, a zatraciliśmy to co najbardziej istotne: znaczenie, misja, ważność. To co czujemy, jest kluczowe, a nie rosnąca zawartość portfela. Każdy chce być kimś ważnym dla innych i dla samego siebie. Kiedy przestaje tak się czuć, to żadne pieniądze mu tego nie wynagrodzą. Poczucie wartości to coś, co może nas tłamsić lub coś co może dodawać nam skrzydeł. Chciałabym, żeby wizja zaproponowana przez autora była możliwa. Przykłady, które porusza w swojej książce, tak bardzo świadczą o potrzebie zmiany. Tak dużo dają do myślenia. Aby mechanizm zmiany zadziałał muszą się wpasować dwa elementy: podejście pracodawcy i pracownika.

Na koniec chciałabym przytoczyć tak ważne i trafne słowa, które wypowiedział Bruce Springsteen, gwiazda rocka, podsumowując swoją udaną karierę (to ten ważny sens pracy!): „ Jestem świadomy, że to muzyka utrzymuje mnie przy życiu... To mój krwiobieg. I wyrzeczenie się tego na rzecz posiadania rzeczy, jak telewizor, samochody, rezydencje – to nie jest amerykański sen. W ostatecznym rozrachunku to tylko nagroda pocieszenia. To wszystko nagrody pocieszenia. I jeśli dasz im się skusić – jeśli, zdobywając je, uwierzysz, że to o to w życiu chodzi – to dałeś się wyrolować. Bo to wszystko nagrody pocieszenia, jeśli nie będziesz ostrożny, za sprzedanie się albo za wyrzeczenie się tego, co w tobie najlepsze. Więc musisz być czujny. Musisz dalej nieść ten ideał, od którego zacząłeś. I musisz wierzyć, że czeka cię coś więcej.”
Comentários