top of page
  • Zdjęcie autoraAnika Petryna

"Simona Kossak. Mieszkanka dzikiej puszczy" / "Ernest Malinowski. Konstruktor kolei w Andach"


Dziś w ramach akcji #bochcęwidziećwięcej chciałabym Wam przypomnieć o nowej serii dla młodszych czytelników, którą stworzyło Wydawnictwo Czarna Owca, a mianowicie Oni zmienili świat. To cykl, który poprzez przybliżenie sylwetek znanych Polek i Polaków ma za zadanie zainspirować i rozbudzić ciekawość dziecka. Oferuje również wiedzę naukową i nie tylko w bardzo przystępnej formie. Pozwala dzieciom oswoić się z trudniejszymi pojęciami z różnych dziedzin. Kocham takie książki, bo inspirują i pokazują młodym czytelnikom, że warto uwierzyć w siebie i podążać za marzeniami!


Dwie kolejne pozycje, o których Wam dziś opowiem i które tak samo jak poprzednie są wynikiem współpracy Agnieszki Ludwig – Słomczyńskiej i grafika Marcina Bruchnalskiego to: „Ernest Malinowski. Konstruktor kolei w Andach” i „Simona Kossak. Mieszkanka dzikiej puszczy”. Przyznam szczerze, że jeśli chodzi o sławnego polskiego inżyniera, to nie wiedziałam, że aż tak zasłużył się dla Peru. Nadano mu nawet honorowe obywatelstwo tego kraju oraz odznaczono medalem. Dziełem jego życia jest Centralna Kolej Transandyjska uznana za cud inżynierii XIX wieku, która przez ponad 100 lat była najwyżej położona na świecie ustępując miejsce dopiero w 2006 roku Kolei Tybetańskiej. Książka wyjaśnia różne pojęcia, m.in. czym jest eksport, choroba wysokościowa, dynamit, amplituda temperatury. Dzieci dowiedzą się wiele ciekawych rzeczy o Andach czy Koronie Ziemi. Jeśli natomiast chodzi o Simonę Kossak, sławną polską biolożkę i popularyzatorkę nauk przyrodniczych, to sama jestem jej wielką fanką i mam nadzieję, ze młodzi czytelnicy znajdą w niej wzór do naśladowania. Książka poświęcona jej osobie wyjaśni dzieciom różne ważne definicje min. czym jest fauna, flora, ekologia, behavior. Najbardziej cieszę się z części dedykowanej żubrom, która dzięki kodowi QR pozwala obejrzeć wirtualnie te fascynujące zwierzęta.


Te publikacje są tak kolorowe jak ich bohaterowie. Zarówno treść jak i ilustracje są naprawdę dopracowane. Całość prezentuje się świetnie. Myślę, że większy format sprawia, że wyglądają jeszcze piękniej. Jedyny minus to taki, że wg mnie są zdecydowanie za krótkie! Warto utrwalać w pamięci młodszych pokoleń nazwiska i dokonania sławnych Polek i Polaków. Cieszę się, że powstają takie książki, bo dzieci potrzebują inspiracji i dobrych wzorców. W tej serii ukazały się już: „Krystyna Skarbek. Szpieg w spódnicy” i „Mieczysław Bekker. Inżynier pojazdu księżycowego”.


PS Znalazłam tylko jeden mały błąd, jeśli chodzi o książkę „Ernest Malinowski. Konstruktor kolei w Andach” i najwyższy szczyt Ameryki Północnej, czyli Denali. Autorka posługuje się nieaktualną już nazwą – McKinley.


Dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca za egzemplarz do recenzji!

3 wyświetlenia0 komentarzy
bottom of page