"Poznaj swoje bakterie" - i zaprzyjaźnij się z nimi :)
- Anika Petryna
- 15 mar 2020
- 2 minut(y) czytania

Czy wiecie, że 99% genów w naszym ciele to geny drobnoustrojów? Czy zdawaliście sobie sprawę, że nasze ciało składa się z 10 bilionow komórek ludzkich a w nim żyje 100 bilionow komórek mikroorganizmów? Czy w związku z tym każdy nie powinien przypadkiem sobie zadać pytanie czy ja to jeszcze ja? Czy wiesz, że tak jak w życiu spotykasz na swojej drodze dobrych i złych ludzi, tak również w Twoim ciele są i takie i takie bakterie? To właśnie okazało się przełomowym odkryciem, gdyż do tej pory mikroby kojarzone były tylko z chorobą, a to oznacza, że robiliśmy wszystko, by je niszczyć, zarówno te „niewinne” jak i te powodujące spustoszenia w naszym organizmie. Natomiast już od jakiegoś czasu naukowcy starają się zrobić wszystko, by „zaprzyjaźnić się z naszymi małymi, dobrymi bohaterami”. Chyba w tym momencie łatwo wyciągnąć wniosek, że jeśli Twój mikrobiom choruje, ty również, oczywiście to działa w dwie strony. Trwa wiele badań nad składem ludzkiego mikrobiomu, gdyż poznanie go, może dać wiele wskazówek dotyczących przede wszystkim poprawy naszego zdrowia.
„Poznaj swoje bakterie” to już moja kolejna książka na temat mikrobiomu i muszę powiedzieć, że Insignis Media oraz autorki Nicola Temple i Catherine Whitlock spisali się doskonale, jeśli chodzi o jej wydanie. Zachwyciłam się nią, jak tylko wzięłam ją do ręki. Przede wszystkim przyciąga wzrok. Te wszystkie ilustracje, tabelki i schematy cudownie wzbogacają treść, jak również ułatwiają przyswojenie wielu ważnych informacji. Bardzo podoba mi się pomysł na mapowanie ludzkiego mikrobiomu, czyli przyjrzenie się kolejno skórze, oczom, jamie ustnej, układom: oddechowemu, pokarmowemu i moczowo-półciowemu, jak również co bardzo ważne płodowi i noworodkowi. Każdy obszar to osobny rozdział, ważne wnioski i wskazówki, dotyczącego przede wszystkim tego jak zadbać o swoje dobre bakterie. Ostatnia część książki to ważne podsumowanie w postaci wielu podrozdziałów, które pokazują jak wiele czynników ma wpływ na różnorodność naszego mikrobiomu. Badania wskazują, że to właśnie ona jest kluczem do sukcesu. Myślę, że głównym zadaniem tej książki jest uświadomienie nam jak współistnieć ze swoim mikrobiomem w symbiozie. Zapomniałabym o słowniczku na końcu i indeksach – bomba! Dzięki temu wiemy dokładnie gdzie wyszukać interesującą nas informacje ! Nagle znaczniki stają się zbędne... :)

Ostatnio wiele się mówi o tym, że: "jesteś tym, co jesz". Mam wrażenie, że to powiedzenie powinno ulec lekkiej modyfikacji: jesteś tym, czym żywi się Twój mikrobiom. :) Autorki w tej książce wiele uwagi poświeciły temu tematowi. Bardzo ważne jest, byście mogli się zapoznać z ich wnioskami i wskazówkami. Nie znajdziecie tu konkretnego jadłospisu na każdy dzień, ale podpowiedzi, czym nakarmić swoich małych przyjaciół, którzy odwdzięcza się za to. Komponując swoją dietę, każdy z nas, świadomie lub nieświadomie decyduje o zdrowiu swojego mikrobiomu. Ja chcę to robić świadomie, myślę, że większość z Was też.
W obecnej, trudnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa COVID-19 podrzucam Wam dwie ważne informacje na temat higieny, które znalazłam w tej książce:


Chciałabym, żebyście sięgali po literaturę popularnonaukową, a już szczególnie tę na temat mikrobiomu. Jest bardzo wiele wartościowych pozycji dotyczących bakterii i mogę Was zapewnić, że należy do nich również książka „Poznaj swoje bakterie”. Moja recenzja jest dosyć krótka i muszę się przyznać, że to celowy zabieg. Zależy mi na tym, żebyście sami wyciągnęli wnioski, zamiast czytać o moich. :)
Comments