top of page
  • Zdjęcie autoraAnika Petryna

"Kto zjadł pierwszą ostrygę. Niezwykli prekursorzy, odkrywcy i pionierzy" - geniusze z prehistorii..


Czy są jakieś dowody na to, że w prehistorii geniusze nie rodzili się wcale albo rzadziej niż obecnie? Dlaczego zazwyczaj „prehistoryczny” niesłusznie kojarzy nam się z „prymitywnym”? Myślę, że książka „Kto zjadł pierwszą ostrygę. Niezwykli prekursorzy, odkrywcy i pionierzy” uświadomi Wam bardzo dobitnie, jak łatwo ulegamy głupim stereotypom na temat pradawnych czasów. Czy słyszeliście o paleolingwistyce rekonstruującej wymarłe języki lub archeogenetyce, która w sumie od niedawna odkrywa przed nami nieznane dotąd karty prehistorii, poprzez badanie materiału genetycznego liczącego czasem nawet setki tysiącleci? Okazuje się, że pojedyncze ludzkie kości, a konkretnie zawarty w nich materiał genetyczny mogą dostarczyć nam wielu kluczowych informacji na temat życia naszych przodków i uświadomić, że żeby przeżyć, musieli dysponować często bazą wiedzy bardziej zasobniejszą niż my. Cody Cassidy zaprasza swoich czytelników w podróż do prehistorii śladami pradawnych geniuszy, którzy udowadniają, że to w jakim miejscu my jako ludzkość jesteśmy teraz, zawdzięczamy im i tkwiącej w nich kreatywności, potrzebie przekraczania granic i podboju świata, no i może też trochę zrządzeniom losu.


To jest tak pasjonująca książka, tak oryginalna, że nie jestem w stanie dostatecznie wyrazić swojego zachwytu. Tutaj praktycznie co drugie zdanie zamienia się w ciekawostkę. Chłonęłam tę pozycję z wypiekami na twarzy. Po prostu nie mogłam się doczekać każdej kolejnej strony, bo dostawałam coraz więcej i więcej nieoczywistych i zaskakujących informacji. Dawno już żadna książka nie zaskoczyła mnie tak pozytywnie jak ta. Mam ochotę wciskać ją każdemu, bo świetnie łamie stereotypy i odsłania nowe karty prehistorii, sprawiając, że nabiera się szacunku do przodków, ich kreatywności i dokonań, z których większość z nas kompletnie nie zdaje sobie sprawy. Cody Cassidy z ogromnym poczuciem humoru i łatwością dzieli się wiedzą, swoją pasją i miłością do prehistorii. Ta pozycja jest z jednej strony utrzymana w bardzo żartobliwym tonie i lekkim stylu, a z drugiej oferuje dużo konkretów i wyjaśnienia skomplikowanych zagadnień naukowych, które warto traktować z powagą.


Kto pierwszy dosiadł konia? Kto tak naprawdę odkrył Amerykę? Kto wymyślił ubrania? Kto wynalazł wynalazki? Kto wynalazł mydło? To tylko kilka z wielu pytań. Gwarantuję, że odpowiedzi naprawdę Was zaskoczą i dadzą do myślenia!


Dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca za egzemplarz do recenzji!


6 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page