top of page
  • Zdjęcie autoraAnika Petryna

"Homo sapiens i jego geny. Opowieść o nas i naszych przodkach"


Wydawałoby się, że genetyka kroczy jedynie ku przyszłości. Wszyscy wiążemy wielkie nadzieje z jej rozwojem. Ale równie ważne jest dokładne poznanie naszego pochodzenia. Czy słyszeliście o archeogenetyce? Jest to relatywnie nowa gałąź nauki, która odkrywa przed nami nieznane dotąd karty prehistorii, poprzez badanie materiału genetycznego liczącego czasem nawet setki tysiącleci. Aż trudno uwierzyć, że pojedyncze ludzkie kości, a konkretnie zawarty w nim materiał genetyczny mogą dostarczyć nam tak wielu kluczowych informacji na temat tego: kim jesteśmy i skąd przyszliśmy, a a nawet dokąd zmierzamy. Profesor Johannes Krause i dziennikarz Thomas Trappe w swojej książce „Homo sapiens i jego geny. Opowieść o nas i naszych przodkach” przeprowadzają nas przez podstawy archeogenetyki i zapraszają w podróż od prehistorii do czasów nowożytnych. Prowadzą szlakami migracji i wędrówek ludów, by pokazać, że to w jakim miejscu jesteśmy teraz i w jakim kształcie istnieje Europa jest wynikiem tkwiącej w człowieku od zawsze potrzeby przekraczania granic i podboju świata.


Niepozorna, tak jednym słowem mogłabym określić książkę Johannesa Krausego i Thomasa Trappe. Dlaczego? Ta licząca zaledwie około 250 stron publikacja dostarcza naprawdę ogrom wiedzy na temat naszego pochodzenia. Autorzy niezwykle dobitnie podkreślają decydujące znaczenia migracji w ewolucji człowieka. To ona rysuje na mapie świata kolejne etapy postępu i kształtowania się naszej cywilizacji. To ona nadała kierunek rozwojowi języków. To ona jest odpowiedzialna za mieszankę genetyczną, którą w sobie nosimy. Patrząc na to wszystko, aż trudno uwierzyć, że dziś ze względu na wydarzenia ostatnich lat migracja kojarzy się głównie z przemocą, chorobami i samymi problemami...


Jestem zachwycona tym, w jak fascynujący sposób Johannes Krause i Thomas Trappe przybliżają nam początki człowieka. Niesamowicie skomplikowane rzeczy potrafią przedstawić w tak przystępny i obrazowy sposób, że naprawdę nie musicie się obawiać, że czegoś nie zrozumiecie. „Napakowali” tę książkę tyloma fascynującymi ciekawostkami, że wręcz pochłaniałam kolejne strony z wypiekami na twarzy. Przystępny język i duża dawka humoru to kolejne atuty. Bardzo podoba mi się konstrukcja książki: krótkie rozdziały z żartobliwymi tytułami, bardzo przydatne podczas czytania mapy, wiele ciekawych ilustracji, tabelki. Wszystko to sprawia, że całość prezentuje się wprost idealnie dla miłośnika literatury popularnonaukowej i nie tylko.


Jeśli macie ochotę udać się w podróż do przeszłości to Johannes Krause i Thomas Trappe będą wg mnie idealnymi przewodnikami. Pamiętajmy, że to nasza przeszłość doprowadziła nas do momentu, w którym jesteśmy teraz. Dlatego tak ważne jest, byśmy zgłębiali historię naszego pochodzenia. Kocham literaturę popularnonaukową za to, że poszerzam swoją wiedzę doskonale się przy tym bawiąc. I tak jest w przypadku książki „Homo sapiens i jego geny. Opowieść o nas i naszych przodkach”. Czytajcie, naprawdę warto!


Dziękuję Wydawnictwu Bez Fikcji za egzemplarz do recenzji!

8 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page